• Dilhan Yayınları
  • 0545 959 98 52
  • Pzts-Cmts 09:00-18:00

Asr-ı Sââdet'ten Günümüze RAMAZAN

Araştırmacı-Yazar Fatih ÖZTÜRK

İnsanlığı ve bütün âlemleri büyük bir hikmet ve gaye ile yaratan Allahü’teâlâ’ya sonsuz hamd-ü senalar olsun. Kâinatta en büyük rahmet, en büyük şefaatçi ve en büyük peygamber Muhammed Mustafa sallallâhü aleyhi vesellem’e onun âline, ashâbına ve ona tâbî olanlara selat-ü selamlar olsun.

İslam âlemi yeryüzünün en kıymetli ve en şerefli topluluğudur. Ahir Zaman Nebisi Muhammed Mustafa Sallâllahü aleyhi ve sellem Efendimiz’e ümmet olma şerefini Rabbimiz bu topluluğa lütfetmiştir. Rabbimiz Dört hak kitap olan; İncil’de, Tevrat’ta, Zebur’da ve Kur’an’da son Peygamber olarak Ahir Zaman Peygamberi Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) Efendimiz’i övgü ile müjdeliyor ve haber veriyor.

Muhammed Mustafa (s.a.v) Efendimizin ümmeti, diğer peygamberlerin ümmetlerinden ömrü kısa, fakat kıldığı, namazda, zikirde, hayırda, amelî (sevabı) kat kat fazladır. Önem li olan çok yaşamak değil, nitelikli, dolu dolu yaşayarak Allah’ın rızasına mazhar olabilmektir. Nitekim Peygamber Efendimiz “Dünya Ahiret’in Tarlasıdır” buyurmuştur. Kutsal kitabımız Hazreti Kuran’ın indirildiği Kadir gecesi de sadece Ramazan ayına mahsustur.

İlk bölüm olan Asr’ı sââdet dönemi; yokluk, yoksulluk ve çöldeki varlığını müşriklere karşı sürdürme mücadelesi. Caminin altı minaresi; İmanın altı şartına işaret. Ramazan yazı ve tasarım içerisinde bulunan Arapça ile yazılan B ve F harfi rabbimizin manevi esrar ve sırlarını topladığı Besmele-i şerif’in ‘B’ harfine, F harfi ise Fetih ve ismim olan Fatih’in F’sine, doğup büyüdüğüm Antalya Akseki ilçesine bağlı, Fersin beldemizin F’sine işaret. Gün batımı günün sonuna, iftara, mükafata, Allah’a teslimiyete ve kızılımsı renk ise; Nûr-i İlâhiye işarettir. Hilal ise Ramazan-ı Şerif’in Müjdecisidir.

Bu duygu ve düşüncelerle Rabbim istifade ve istifaza edebilmeyi cümlemize nasib ve müyesser eylesin. Rabbim cümlemize duyduklarımızla, okuduklarımızla ve ilmimizle âmel edebilmeyi lütfeylesin. Eserimi; sevenlerim ve okurlarımla buluşturup faydalı olabilmenin hazzını onurunu yaşatan Rabbime hamd ve senalar olsun. O ilham verdi başladım, izin verdi bitirmeye müktedir oldum. Şükrüm sonsuz, teşekkürüm nihayetsizdir.

Fatih ÖZTÜRK

İstanbul / Fatih / 2011